Engelli Kullanıcı Hizmetleri

Daha önce YÖK tarafından “Mekânda Erişim” alanında 8 Turuncu Bayrakla ödüllendirilen üniversitemiz, engelli öğrencilerimizin eğitim olanaklarından eksiksiz faydalanabilmesi adına yaptığı çalışmalarla adından söz ettirmişti. 8 Turuncu Bayraktan birine sahip olan Kütüphanemiz, engelli kullanıcıları için diğer üniversite kütüphaneleri ve kurumlardan uygun kaynaklara erişim imkanı sağlama adına aşağıda ismi geçen platformları önermekle birlikte altyapı oluşturma çalışmalarına devam etmektedir.

  • Akdeniz, Kastamonu, Uşak Üniversiteleri öncülüğünde oluşturulmuş olan GEKOP (Görme Engelliler Kütüphaneleri Ortak Platformu), 15 bin kitaba erişim sağlamaktadır. Platforma bireysel ya da kişisel olarak kayıt yaptırılmakta ve kaynaklar temin edilerek görme engelli kullanıcılara sunulabilmektedir.
  • GETEM (Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Eğitim Merkezi) bünyesindeki eserler gönüllü okuyucularla üretilmesinin yanın da, görme engellilere hizmet veren diğer kütüphanelerle işbirliği sonucu da elde edilmektedir. Ayrıca GETEM’e Sağlık raporu veya Engelli kimlik kartı gibi bir yolla görme engelli olduklarını belgeleyen herkes, üye olabilir ve bünyesinde bulunan eserlere 7 gün 24 saat internet veya telefon olan her yerden ulaşılabilmektedir. Eserler doğrudan web sitesi üzerinden dinlenebileceği gibi, cihazlara indirilerek de taşınabilir mp3 çalar gibi aygıtlara kopyalanarak dilenilen yerde okunabilmektedir.

İlgili platformlara erişim ve kayıt aşamasında sorun yaşayan kullanıcılarımızın kütüphanemize başvurmaları halinde gerekli destek sağlanacaktır.