Hakkımızda

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Kütüphane ve Bilgi Merkezi’nin yapımına 2008 yılının Kasım ayında başlanmıştır. Yemekhane olarak kullanılan prefabrik bina restore edilerek Kütüphane ve Konferans Salonu olarak düzenlenmiştir. 2014 yılı Nisan ayına kadar bu binada faaliyetlerini sürdürmüştür.


Bilecik 
Şeyh Edebali Üniversitesi’nin kuruluşu ve Rektör Prof. Dr. Azmi ÖZCAN’ın 2007 yılı sonunda göreve başlamasını müteakip dokuz yüze yakın resmi ve özel kurumlarla irtibata geçilerek yeni kurulan Üniversitemize kitap bağışı yapmaları sağlanmış bu sayede Üniversitemiz kütüphanesine önemli miktarda kitap kazandırılmıştır.

2014 yılı Nisan ayında yeni yapılan binasına taşınan ve yaklaşık 6000 metrekare kullanım alanı olan Kütüphane ve Bilgi Merkezi’nin 1100 kişilik oturma kapasitesi bulunmaktadır. Uluğbey Salonu, Biruni Salonu, Aşıkpaşazade Salonu ve Dursunfakih Salonu adlarıyla dört büyük salonda kullanıcı hizmetleri verilmektedir. Kütüphane ve Bilgi Merkezi’nde ayrıca, toplantı salonları, grup çalışma odaları, kafeterya, fuaye salonu ve sosyal kullanım alanları bulunmaktadır.

Kütüphane ve Bilgi Merkezi akademik dönem içerisinde hafta içi; Biruni ve Uluğbey ve Dursun Fakih Salonları 08.00-22.00 saatleri arasında, Aşıkpaşazade Salonu 08.00-17.00 arasında, 7/24 Salonu 365 gün 6 saat hizmet vermektedir. Yine akademik dönem içerisinde cumartesi günleri de hizmet veren kütüphanenin çalışma saatleri Biruni, Uluğbey, Aşıkpaşazade ve Dursun Fakih Salonları için 09.00-16.00’dır. Akademik dönem dışında ise Biruni, Uluğbey, Dursun Fakih ve Aşıkpaşazade Salonları  için 08.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Engelsiz kütüphane olarak hizmet vermekte olan Kütüphane ve Bilgi Merkezi’nin, girişinden tüm salonlarına ve sosyal alanlarına kadar tamamı engelliler düşünülerek projelendirilmiş ve yapılmıştır.  Kütüphanemiz sadece özürlüler için engelsiz değil. tüm kullanıcılar için engelsiz kütüphanedir. Kütüphane girişinde turnike, kart sistemi, kimlik sorgulama vs. bulunmamaktadır. Bu yönüyle de tüm kullanıcı engelleri kaldırılmıştır. Her isteyen rahatlıkla kütüphaneye girebilmekte, tüm alanları gezebilmekte ve kullanabilmektedir. Kütüphane ve Bilgi Merkezi, sadece üniversitemiz öğrencilerine ve personeline değil, herkese açıktır.