Hakkımızda

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Kütüphane ve Bilgi Merkezi’nin yapımına 2008 yılının Kasım ayında başlanmıştır. Yemekhane olarak kullanılan prefabrik bina restore edilerek Kütüphane ve Konferans Salonu olarak düzenlenmiştir. 2014 yılı Nisan ayına kadar bu binada faaliyetlerini sürdürmüştür.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nin kuruluşu ve Rektör Prof. Dr. Azmi ÖZCAN’ın 2007 yılı sonunda göreve başlamasını müteakip dokuz yüze yakın resmi ve özel kurumlarla irtibata geçilerek yeni kurulan Üniversitemize kitap bağışı yapmaları sağlanmış bu sayede Üniversitemiz kütüphanesine önemli miktarda kitap kazandırılmıştır.

2014 yılı Nisan ayında yeni yapılan binasına taşınan ve yaklaşık 6000 metrekare kullanım alanı olan Kütüphane ve Bilgi Merkezi’nin 811 kişilik oturma kapasitesi bulunmaktadır. Uluğbey Salonu, Biruni Salonu, Aşıkpaşazade Salonu ve Dursun Fakih Salonu adlarıyla dört büyük salonda kullanıcı hizmetleri verilmektedir. Kütüphane ve Bilgi Merkezi’nde ayrıca, grup çalışma odaları, internet merkezi, kafeterya, fuaye salonu ve sosyal kullanım alanları bulunmaktadır.

Engelsiz kütüphane olarak hizmet vermekte olan Kütüphane ve Bilgi Merkezi, giriş kapılarından tüm salonlarına ve sosyal alanlarına kadar  engelliler düşünülerek projelendirilmiş ve yapılmıştır.  Kütüphanemiz tüm kullanıcılarımız için engelsizdir. Kütüphane girişinde turnike, kart sistemi, kimlik sorgulama vs. bulunmamaktadır. Bu yönüyle de tüm kullanıcı engelleri kaldırılmıştır. Her isteyen rahatlıkla kütüphaneye girebilmekte, tüm alanları gezebilmekte ve kullanabilmektedir. Kütüphane ve Bilgi Merkezi, sadece üniversitemiz öğrencilerine ve personeline değil, herkese açıktır.