Work and Travel

Work and Travel (WAT) nedir?

Work and Travel, WAT ya da Work and Travel in USA, Amerika Birleşik Devletleri’nin kültürler arasında yakınlaşma sağlamak ve sezonluk olarak artan düşük/orta vasıflı çalışan ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak amacıyla 1961’den bu yana ABD Dışişleri Bakanlığı’na (Department of State) bağlı “Bureau of Educational and Cultural Affairs” aracılığıyla sürdürdüğü ‘Değişim Ziyaretçisi’ (Exchange Visitor) uygulamalarından Work/Travel programının, programı yürüten sponsor kuruluşlarca kullandıkları markaları, aynı zamanda programın bilinen adlarıdır.

Program, dahil olan ülkelerdeki -buna Türkiye 90’ların başından bu yana dahildir- üniversite öğrencilerinin, yaz aylarında ABD’de geçici işlerde çalışarak yaşamlarını sürdürmelerine ve bu sürede ABD’yi gezip tanıyarak İngilizce’lerini geliştirmelerine olanak sağlamaktadır. Program, ABD’li işverenlerin vasıfsız ya da düşük vasıflı işlerde, sadece yoğun sezonda çalışacak işçi bulması için de en uygun yöntem sayılmaktadır.

Katılım Şartları

Work And Travel programına katılmak için;

–  18-28 yaşları arasında olmak,

–  programa başvurulan yıl bir lisans ya da yüksek lisans programına tam zamanlı öğrenci olarak kayıtlı olmak

–  en az orta seviyede İngilizce bilmek,

–  genel not ortalaması 4 üzerinden en az 2 olmasıyla beraber,

2007 yılından bu yana artık son sınıf öğrencileri de programa katılabildikleri gibi Açık Öğretim’in sadece İngilizce Öğretmenliği bölümünde okuyanlar da programa katılabiliyorlar. 2 Yıllık üniversitelerden ise mütercim tercümanlık bölümleri ile turizm ile alakalı bölümler katılabilmektedirler.

Bu koşullara uyan adayın katılımı için, ABD hükümetinin programı sponsor kuruluş vasfıyla yürütmeleri için yetkilendirdiği kâr amacı gütmeyen organizasyonlardan Türkiye temsilcilerinden birine başvurması ilk adımdır.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Work_And_Travel

2016 © İçerik: Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı || Geliştirme: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı