Gençlik Programı

Gençlik Programı Nedir?

Gençler bu program ile yurt içinde veya yurt dışında çeşitli etkinliklere dahil olabiliyorlar, projeler yapabiliyor, uluslararası veya yerel projeler hazırlayabiliyorlar.

Kimler başvurabilir? Gençlik Programında tüm gençler için çeşitli fırsatlar bulunmaktadır. Sivil Toplum Kuruluşları, Kamu Kuruluşları ve sıradan gruplar(bir kuruluşun üyesi değil misiniz? Grup kurun o halde! En az 4 genç bir araya gelin, mümkün olduğunca cinsiyet dengeli bir grup kurun, grubunuza bir isim verin ve başvurun!) proje başvurusu yapabilmektedirler. Proje hazırlamayı ve yaygın eğitim alanında deneyim kazanmayı isteyen gençler web sitemizde haberler ve etkinlikler kısmında duyurusunu yaptığımız ücretsiz eğitimlere ve toplantılara başvurabilirler. Yine aynı kısımda duyurusu yapılan yurt dışı eğitimler/ seminerler için İngilizce bilen gençler/ gençlik çalışanları başvuruda bulunabilirler.

Yabancı dil bilme şartı var mı? Hayır yoktur. Yabancı dil bilmeyen gençler de projelere katılabiliyorlar.

Gençlik Programı altındaki programlara Eylem deniyor.

Eylem 1.1 Gençlik Değişimleri,

Eylem 1.2 Gençlik Girişimleri,

Eylem 1.3 Gençlik Demokrasi Projeleri,

Eylem 2 Avrupa Gönüllü Hizmeti,

Eylem 3.1 AB Komşu Ülkeleriyle İşbirliği,

Eylem 4.3 Gençlik Çalışanları ve Gençlik Kuruluşları İçin Eğitim ve Ağ Kurma

Eylem 5.1 Gençler ve Gençlik Politikalarından Sorumlu Olanlar İçin Toplantılar.

Kabul edilen yaş grupları: Eylem 1.1 için 13-30, Eylem 1.2 için 15-30, Eylem 1.3 için 13-30, Eylem 2 için 18-30, Eylem 3.1 Gençlik Değişimleri için 13-30, Eylem 3.1 Eğitim ve Ağ Kurma için sınırsız,  Eylem 4.3 için sınırsız, Eylem 5.1 için 15-30’dur. Grup liderleri için ise çoğunlukla yaş sınırı gözetilmez.

Gençlik Programında hibe şeklinde destekler mevcut: Eğer hayal ettiğiniz projeyi AB ülkelerinden genç gruplarla birlikte yapmak istiyorsanız Eylem 1.1, Eylem 1.2, Eylem 1.3, Eylem 3.1, 4.3 veya 5.1’e; yalnızca Türkiye’de ve yabancı ortak olmadan yapmak istiyorsanız Eylem 1.2’ye (3-18 ay), Avrupa Gönüllü Hizmeti yapmak üzere 2-12 ay arası Avrupa Birliği ülkelerine gitmek istiyorsanız  Eylem 2’ye başvurmalısınız. Eğer projeniz Balkan ülkelerinden, Kafkas veya Akdeniz ülkelerinden de ortaklar içeriyor ise Eylem 3.1, gençlerin demokrasiye katılımını amaçlıyorsanız Eylem 1.3’e başvurabilirsiniz. Gençlik değişim faaliyetleri hem 1.1, hem de 3.1’de bulunmaktadır. Seminerler, eğitim kursları gibi faaliyetler ise 4.3 ve yine 3.1 de mümkündür. Bir kuruluş iseniz Eylem 2 ev sahibi kuruluş projesi hazırlayarak AB ülkelerinden gençleri konuk edebilir, onlar ile  gönüllülük gerektiren çalışmalarınızda 2-12 ay süreyle birlikte çalışabilirsiniz.

Kaynak: http://www.ua.gov.tr

2016 © İçerik: Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı || Geliştirme: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı