Danışmanlık Alma

Kariyer Danışmanlığı; bireylerin kendi kariyer gelişim süreçlerine ilişkin farkındalık geliştirmelerini, kararlar vermelerini ve plan yapmalarını, bu süreci ilgi, yetenek ve değerleri doğrultusunda etkin bir şekilde yönlendirmelerini ve süreçteki belirsizlik, kararsızlık, değişim ve geçişlerle daha iyi başa çıkabilmelerini hedefleyen bir danışma sürecidir.

Kariyer Danışmanı Nedir?

Kariyer danışmanı, bireylerin iş hayatlarındaki amaçlarını ve neyi, neden yapmak istediklerini saptamalarına destek olan kişidir. Kişilerin beklenti ve hedefleri belirlenerek onlara uygun bir rota çizilir. Yalnızca iş hayatına atılacağı dönem ve ona uygun olan iş seçimi değil, aynı zamanda kişinin yaşadığı ya da yaşamak istediği yerle ilgili de profesyonel destek verilir.

Kariyer Danışmanı Ne İş Yapar? Kariyer Danışmanının Görevi Nedir?

Mezun olmadan önce seçilecek sektöre karar vermek ve bu alanda destek almak için kariyer danışmanlarından faydalanılır. Kariyer danışmanlarının görevleri şunlardır:

  • Meslek alternatifleri konusunda karar vermenizi kolaylaştırmak,
  • Sınav kaygılarınızı ortadan kaldırmanıza yardımcı olmak,
  • Staja nasıl başlamanız gerektiği ile ilgili sizi yönlendirmek,
  • CV hazırlama konusunda size destek olmak,
  • Mülakat hakkında detaylı bilgi ve destek vermek,
  • Kariyer yapmakla ilgili tüm sorularınıza yanıt bulmak.

Akademik personellerimiz tarafından, tüm akademik birim ve bölümlerde öğrencilere ve mezunlara yönelik kariyer danışmanlığı hizmeti verilmektedir. Danışmanlık hizmeti almak isteyen öğrencilerimiz ve mezunlarımız, kariyer danışmanları listesinden bakarak ilgili kariyer danışmanlarını görebilir ve iletişime geçebilirler. Bunun Dışında Danışmanlık Talebi formunu doldurarak da bizlere ulaşabilirsiniz.