Bitki Koruma Bölümü

Amaç
Bitki Koruma Bölümünün amacı; tarım alanlarında verim kayıplarına neden olan zararlı (böcek,akar, nematod vb. zararlılar), hastalık (fungus, bakteri virüs vb. hastalık etmenleri) ve yabancı otları teşhis edebilen; bu zararlı organizmalara karşı en uygun mücadele yöntemlerini, insan sağlığı, çevre kirliliği, doğa ve ekonomiyi göz önünde bulundurarak belirleyebilen ve uygulamaya aktarabilen; bilinçsiz kullanılan tarımsal ilaçların kullanımına ve neden olduğu sorunlara çözüm getirebilen Ziraat Mühendisleri yetiştirip sektörün ihtiyacını karşılamaktır. Aynı zamanda sürdürdüğü eğitim ve araştırmaları daha üst seviyeye ulaştıracak faaliyetler içerisinde bulunan, bölge ve ülke üreticilerinin ihtiyaçlarına öncelik vererek uluslararası standartlarda bilgi ve teknoloji üreten araştırmalar ortaya koymaktır.

Misyon
Bölge ve il düzeyinde; tarımsal ürünlerde hastalık, zararlı ve yabancı otların neden olduğu ürün kayıplarına çözümler oluşturmak. Tarımsal üretimde oluşan veya oluşabilecek bitki koruma sorunlarının önlenmesine yönelik araştırmalar yaparak bilgi ve tekniklerin geliştirilmesi ile üretimine yönelik kamu ve özel sektörle işbirliği kapsamında AR-GE çalışmaları yürütmek. Bitki koruma sorunlarının çözümüne katkı sağlayacak, etik değerleri önemseyen, sorgulayıcı, çözümleyici düşünce yapısında, çevreye duyarlı ve topluma katkıda bulunabilecek elemanlar yetiştirmek.

Vizyon
Tarımsal ve kentsel alanlarda sorun oluşturan etmenleri yeni teknolojik yöntemlerle teşhis etmek. Sorun oluşturan bu etmenleri araştırarak bu etmenlere karşı etkili olabilecek mücadele yöntemlerini belirlemek. Bu zararlı etmenlere karşı çevreye zararsız ve insan sağlığına duyarlı bitki koruma ürünlerini geliştirmek, üretmek ve uygulama sahasına aktarmak. Çağdaş ve kaliteli eğitim ile birlikte, sürekli gelişen, öncelikle bölgesel boyutta bitki koruma sorunlarının çözümüne katkı sağlayan bir bölüm olmaktır.

Mezun olan öğrencilerimizin çalışma alanları:
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,
İl Özel İdareleri Belediyelere bağlı Park ve Bahçe Müdürlükleri,
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri,
Karantina Müdürlükleri,
İl Kontrol Laboratuvar Müdürlükleri,
Tarım Kredi Kooperatifleri,
Zirai İlaç Firmaları (Bayer CropScience, Hektaş, Sygenta,Safa Tarım, Doğa Tarım vb.),
Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Ürünleri Satan ve Uygulayan Firmalar(Agromet Organik
Mikrobiyal Gübre ve Endüstriyel İlaç, Koppert Türkiye, Boyut Dış Ticaret),
İlaçlama Şirketleri-Çevre Sağlığı İlaçlaması,
Organik Tarım İşletmeleri (Kapar Organik Tarım, Alyattes Organik Tarım vb)
Tarımsal Danışmanlık Şirketleri,
Ziraat Bankası ve Diğer Bazı Bankalar,
Fide ve Fidan Yetiştirme Şirketleri,
Tarımsal Araştırma Enstitüleri,
Ziraat Fakülteleri- Bitki Koruma Bölümleri,
Tohum Üretim Şirketleri (MayAgro, Agro-Tan, KWS, Pioner, vb.),
Özel Çiftlikler ve Seralar,
Tohum, Gübre ve Zirai İlaç Bayiliği,
Kişisel Yetiştiricilik İşletmeleri ve vb.