Yardım ve Sık Sorulan Sorular

 • Ders içeriğine hangi zaman aralığında bakabilirim?

Ders içerikleri akademik takvime bağlı olarak gösterimi planlanır. Haftalık olarak açılan derslere, dersin açılmasından sonra istediğiniz zaman bakabilirsiniz. İçerik haricindeki etkinliklere (sohbet, Kısa sınavlar, Ödev, vb.) sadece ilgili hafta içerisinde gösterilir.

 • Ders içeriklerini görmek için kayıt olmak gerekli midir

Uzaktan eğitim platformuna bağlanmak ve ders içeriklerini görmek için uzaktan eğitimde açılan dersin, Öğrenci Bilgi Sistemi (https://obs.bilecik.edu.tr) üzerinden ders kayıt haftasında seçmiş ve danışman onayınızın yapılmış olması gerekir.

 • Öğrenci Bilgi Sistemine (OBS) girdiğim parola ve kullanıcı adı ile uzaktan eğitim sistemine bağlanamıyorum.

Öğrenci Bilgi Sistemi’ne (OBS) girerken kullanılan kullanıcı adı (numara) ve parola ile uzaktan eğitim sistemine otutum açarken hata veriyorsa, lütfen aşağıdakileri kontrol ediniz:

1. Öğrenci Bilgi Sistemi‘nde dersin (OBS) üzerinizde göründüğünden emin olun. OBS’de seçilmiş görülmeyen derse uzaktan eğitim sisteminde de girilememektedir.

2. Öğrenci Bilgi Sistemi‘nde kullandığını parolada Türkçe’ye özgü harflerin (Ğ,ğ,Ş,ş,İ,ı,Ö,ö,Ü,ü) olmadığından emin olun. Parolanızda bu harflerden en az birisi varsa, Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden parolanızı değiştirerek sisteme bağlanmayı deneyebilirsiniz.

 • Eğitim videolarının boyutu çok küçük veya çok büyük. Düzgün görüntülenmiyor. Ne yapabilirim?

Videoların boyutu, tarayıcı ekranına göre otomatik olarak ayarlanmaktadır. Video içeren bir sayfa açıldığında, o anda tarayıcı programın (Firefox, Chrome, Safari, Internet Explorer, vb…) boyutu ne ise video da ona göre boyutlandırılmaktadır.

Ancak, sayfa açıldıktan sonra, tarayıcı penceresi yeniden boyutlandırılırsa, videonun yeniden ekrana göre yerleştirilmesi için, sayfanın yeniden yüklenmesi gerekmektedir. Sayfayı yeniden yüklemek için, klavyeden F5 tuşuna basabilirsiniz.

Diğer taraftan, ekran çözünürlüğünüze veya ekran boyutunuza bağlı olarak, video küçük kalıyor olabilir. Bu tarz durumlarda, tarayıcı programı “tam ekran” moduna getirebilirsiniz. Tam ekran moduna getirilmesi için, klavyeden F11 tuşuna basılması yeterlidir. Ancak, F11 tuşuna basmadan önce, lütfen sayfadaki metin içeren bir yere tıklayınız. Flash videosu aktif iken, F11 tuşu çalışmamaktadır.

 • Yetkililerle nasıl iletişim haline geçebilirim?

Derse ait akademisyenle ders haftalarında açılan Form üzerinden iletişim haline geçebilirsiniz. Sistemin genelini ilgilendiren veya sistem sırasında karşılaştığınız hataları baum@bilecik.edu.tr adresine eposta göndererek yetkililerle iletişim haline geçebilirsiniz.

 • E-posta adresimi nasıl değiştirebilirim?

E-posta adresi Öğrenci Bilgi Sisteminden çağrılmaktadır. Bu bilgi, Öğrenci Bilgi Sistemine giriş yaparak “Kullanıcı İşlemleri” (https://obs.bilecik.edu.tr/password.aspx) sayfasından değiştirilebilir.

 • Kişisel bilgilerimde hata var ne yapmam gerekir?

Kişiler bilgileriniz, Öğrenci Bilgi Sistemindeki veriler kullanılarak gösterilmektedir. Bu bilgiler Ad, Soyad ve E-posta adresidir.

E-posta adresinin değiştirmek için Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden kullanıcı işlemleri sayfası kullanılabilir. Ad ve soyad bilgilerinin değişimi için öğrenci işleri ile iletişim haline geçmeniz gerekecektir.

 • Sisteme giriş yapamıyorum. Ne yapmam gerekir?

Uzaktan eğitim platformu Öğrenci Bilgi Sisteminde bulunan kullanıcı adı ve parola bilgilerini kullanılır. Öncelikle giriş yaparken bu bilgileri kullandığınızdan emin olunuz. Bu bilgilerin doğruluğundan eminseniz Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden bu bilgileri girerek giriş yapmayı deneyin ve uzaktan eğitimde açılan dersin ders programında olup olmadığını kontrol ediniz. Ders programından uzaktan eğitim ders bilgisine ulaşabiliyorsanız baum@bilecik.edu.tr adresine TC Kimlik Numaranız, Adınız, Soyadınız, Bölüm ve iletişim bilgilerini belirtmeniz şartıyla “Uzaktan Eğitim Sistemine Giriş Yapamıyorum” konu başlığı alında mesajınızı eposta ile gönderiniz.

 • Parolamı unuttum ne yapmam gerekir?

Parolanızı unutmanız halinde Öğrenci Bilgi Sistemine (https://obs.bilecik.edu.tr/) giriş yaparak parolamı unuttum bağlantısına tıklayınız. Buradan gerekli bilgileri doldurarak sistemden yeni parolanızı oluşturabilirsiniz. Bu işlem için sistemde daha önceden girmiş olduğunuz e-posta adresi kullanılır. Eposta adresini bilmiyorsanız veya hatalı girdiğinizi düşünüyorsanız, fakültenize ait öğrenci işleri birimi ile iletişim haline geçiniz.

 • Kullanıcı adımı bilmiyorum ne yapmam gerekir?

Kullanıcı adı Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi öğrencisi olduktan sonra size verilen bilgilerdir. Bu bilgiler aynı zamanda Öğrenci Bilgi Sistemi girişinde de kullanılır. Bu bilgiler elinizde yoksa fakülte/yüksekokul/meslek yüksekokulunuzun öğrenci işleri birimiyle iletişim haline geçiniz.

 • Kullanıcı adı ve parolam doğru olduğu halde sisteme giriş yapamıyorum. Ne yapmam gerekir?

Kullanıcı adı ve parolanızın doğru olduğunu bildiğiniz halde sisteme giriş yapamıyorsanız. Öncelikle Öğrenci Bilgi Sisteminden uzaktan eğitimden alacağınız dersin ders programınızda gözüküp gözükmediğine bakınız.

Ders programında derse ait bilgiler gözükmesi durumunda baum@bilecik.edu.tr adresine TC Kimlik Numaranız, Adınız, Soyadınız, Bölüm ve iletişim bilgilerini belirtmeniz şartıyla “Uzaktan Eğitim Sistemine Giriş Yapamıyorum” başlığı altında durumunuzu anlatan bir eposta gönderiniz. Bu saatten sonra gerekli işlemler yetkililer tarafından kontrol edilerek size bilgilendirme sağlanacaktır.

Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden ders programınızda derse ait bilgilere ulaşamıyorsanız, fakültenizin öğrenci işleri birimi ile iletişime geçiniz.

 • Uzaktan eğitim platformuna nasıl giriş yapabilirim?

Uzaktan eğitim platformuna http://uzem.bilecik.edu.tr/ adresine bağlanarak Öğrenci Bilgi Sisteminde kullandığınız kullanıcı adı ve parola bilgilerini girerek giriş yapabilirsiniz.

 • Dersleri hangi web sitesinden takip edeceğiz?

Uzaktan eğitimde açılmış olan dersleri http://uzem.bilecik.edu.tr/  adresinden takip edebilirsiniz.

 • Dersin takibi için bilgisayarımda hangi programların olması gerekir?

Derslerin takibi için bilgisayarınızda güncel sürüme sahip bir web tarayıcısı, web tarayıcısına bağlı Flash player ve PDF görüntüleme eklentisi olmalıdır.

 • Dersi takip edecek imkanı nasıl bulabilirim?

İnternet imkanı olmayan öğrenciler, uzaktan eğitim derslerini takip etmek için İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde bulunan bilgisayar laboratuarındaki bu ders için ayrılmış olan bilgisayarları kullanabilecektir.

 • Derslere devam zorunluluğu var mıdır?

İnternet üzerinden uzaktan öğretim biçiminde işlenen derslerde devam zorunluluğu olmamakla beraber, internet üzerinden yapılacak olan sınavların ve ödev uygulamalarının not karşılığı olacağından, her hafta düzenli olarak derslerin takip edilmesi gerekmektedir.

 • Dersin takibi için hangi olanaklara sahip olmalıyım?

Dersin takibi için internetin ve bir web tarayıcısının olduğu bilgisayara ihtiyacınız vardır. Uzaktan eğitim platformunda bulunan videoları izleyebilmek için web tarayıcınızın ve buna bağlı Flash player eklentisinin son sürümünün kurulu olmasına dikkat edin.

 • Ders değerlendirme kriterlerini nasıl öğrenebilirim?

Ders değerlendirme kriterlerine, Öğrenci Bilgi Sistemi (https://obs.bilecik.edu.tr) üzerinden ilgili dersin bilgilerini görüntüleyerek ulaşabilirsiniz.

 • Sınavlar nasıl ve ne zaman gerçekleşecek?

Uzaktan eğitim yöntemi ile alınan derslerin sınav yapısı ve değerlendirmesi örgün ile hemen hemen aynıdır. Uzaktan eğitim platformu üzerinden ara ara kısa sınavlar yapılacaktır. Uzaktan eğitim platformu üzerinden dersleri haftalık olarak takip etmek, bu nedenle önemlidir.

Vize ve final sınavları ile ilgili duyurular ise sınav haftasından önce sınav duyurusu sırasında yapılacaktır.

Sınavların yapılacağı tarih, fakültenizin duyuru panolarından veya http://w3.bilecik.edu.tr/baum adresinden duyurulacaktır.

 • Dersten sorumlu akademisyenle nasıl iletişim haline geçebilirim?

Dersinizden sorumlu akademisyenle iletişim haline geçmek için öncelikle sisteme giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra ders içeriğinde aktif gözüken haftada bulunan form üzerinden bağlantı kurabilirsiniz.

 • Geçmiş haftanın ders içeriklerine ulaşabilir miyim?

Dönem içerisinde açılmış olan haftaların (geçmiş haftalar dahil) ders içerik bilgilerine ulaşabilirsiniz.İçerik haricindeki etkinliklere (sohbet, Kısa sınavlar, Ödev, vb.) sadece ilgili hafta içerisinde ulaşabilirsiniz.

 • Derse ait not bilgilerime nereden ulaşabilirim?

Uzaktan eğitim platformundan aldığınız derslerin not değerlendirme bilgilerine Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden ulaşabilirsiniz.