Tarihi Eserler ve Destinasyonlar

             Yapılan kazılarda çıkarılan eserler Ankara Müzesinde bulunan mermer sütun, kabartma  kadın büstü,Çamyayla köyü yakınlarında bulunan lahit kapağı Frig devri arkeolojik eserleridir. Göynücek Köyü’nün 1,5 km güneybatısındaki Ören Mevkiinde kilise kalıntıları, hüyük tepesinde  kayaya oyulmuş iki adet su sarnıcı bulunmaktadır.
         Kasımpaşa Camii ve Külliyesi
         1525-1528 tarihleri arasında Kasımpaşa tarafından yaptırılan  camiin duvarları kesme taştandır. Çini süslemeleri yönünden zengin olan camiin minberi ak mermerden,sütun başlıkları grift motiflerle süslüdür. Minarenin kaidesi düzgün kırmızı taştandır.32,50 metre yüksekliğindeki minare tek şerefelidir. Camii 1938-1939 yıllarında tamirat görmüştür. Camiin batı yönündeki imaret  camii ile birlikte inşa edilmiştir. Bir bölümü aşevi olarak kullanılmakta olup Vakıflar Genel Müdürlüğünün koruması altındadır.  Camiin kuzeydoğu yönünde bulunan kümbet bakımsızlıktan harap bir halde bulunmaktadır.
         Kumral  Abdal (Dede) Türbesi;
         Kovalıca yolu üzerindedir. Yediler Tekkesi diye de bilinir.Ertuğrul Gazi’nin sancaktarı Kumral Dede(Abdal) ile beş evladı medfundur.
          Atatürk Orman Köşkü;
         Muratdere Köyüne 10 km uzaklıkta Gülalan mevkiindedir. Albay İbrahim Çolak Tarafından  yaptırılmıştır. Atatürk 10 Haziran 1930’da ilçeyi ziyaretinde bu köşkte misafir edilmiştir. Çolak İbrahim Bey Köşkü Şehir merkezindedir ve Bulgar mimarisi tarzında yapılmıştır.
         İnönü Şehitliği;
         Bozüyük ile Akpınar Köyü arasında bir tepede bulunmaktadır. İstiklal Harbinin Metristepe-İnönü istikametinde gelişen ve tarihimizde İnönü Savaşları olarak bilinen savaşların geçtiği cephedir.844 mezardan oluşmaktadır ve 1930 yılında Milli Savunma Bakanlığınca yaptırılmıştır.1981 yılına kadar haziran ayı içinde yapılan şenlikler bu yıldan itibaren İnönü Savaşının kazanıldığı tarih olan 1 Nisan günü yapılmaya başlanmıştır.
         İntikamtepe Şehitliği;
         İnönü Savaşlarında 126. Alay, 3.tabur., 9.bölük askerlerinin şehit düşenlerinin hatırasına 1950den itibaren Milli Savunma Bakanlığınca yapımına başlanmıştır.
         Metristepe anıtı;
         Cumhuriyetin ellinci yılında İnönü Savaşları Zafer anıtı olarak 1973 te yapımına başlanmış,29.6.l975 tarihinde açılışı yapılmıştır.