Coğrafi Yapı

Marmara Bölgesi’nin güneydoğusunda bulunur. Bilecik ilinin merkez dahil sekiz ilçesinin en büyüğüdür.73876 hektar arazisi vardır. Denizden yüksekliği 740 metredir.İlçe engebeli, dağlık ve ormanlıktır. Arazisinin yüzde 52 si ormanlarla kaplıdır. Kala, Yirce, Üç Tepeler, Metristepe, Çamyayla ve Kandilli Bayır Tepesi ve Kızıltepe belli başlı dağlarıdır. Sebze ve tahıl tarımına elverişli olan Bozüyük Ovası 60km lik bir alanı oluşturmaktadır. İlçenin güneybatısında Kömürsu Çiçekalan Sofular ve Batan yaylaları yer almaktadır. İlçede akarsu olarak Karasu ve Sarısu bulunmaktadır. Ayrıca Sarısu üzerinde Dodurga baraj gölünden de söz edebiliriz.Bozüyük; Gümüşdere, Pazaryeri istikametinden gelip Akpınar, İnönü, Çukurhisar üzerindeki fay aynaları üzerinde bulunduğundan 2. derece deprem kuşağındadır. Arazisinde şiddetli sayılacak aşınım vardır. Yeraltı kaynakları, madenler yönünden zengin değildir.

İklimi; İlçe ne kadar Marmara bölgesinde kalmakta ise de Marmara, Batı Karadeniz, İç ve Ege Bölgelerinin kesiştiği noktada bulunduğundan bu dört bölgenin de etkilerini görmek mümkündür. Bu itibarla bölge geçiş iklimline tabidir. En yüksek sıcaklığın Temmuz-Ağustos aylarında39 derecenin üzerine çektığı en düşük sıcaklığın Aralık-Ocak-Şubat aylarında -21 derecenin altına indiği zamanlar olmaktadır.

Çok geniş bir bitki örtüsü vardır. Ormanlarla kaplı alanda en çok çam, kayın, meşe, köknar, gürgen ağaçları başta olmak üzere bütün orman ağaçlarına rastlanır.Ormanlık dışında kalan yerlerde alıç,böğürtlen, dağ çileği, yabani gül, ısırgan otu, kekik, papatya, çiğdem, menekşe, zambak, yavşan, nane, ballıbaba, karamık,yüksük otu, karanfil, adaçayı, efelek gibi otsu bitkilerin türlerine rastlanır.

Yaşayan hayvanlar; Kurt, tilki, ayı, tavşan, geyik, domuz, porsuk, çakal, sansar, kartal, şahin, atmaca, keklik, güvercin, ağaçkakan, yılan, kertenkele, tosbağa, karınca, çekirge gibi belli başlılarını saydığımız hayvan cinslerine rastlanmaktadır.