Tanıtım

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’ne öğrenim görmek için gelen yabancı uyruklu öğrencilere Türkçenin öğretilmesi için kurslar düzenlemek ve kurslar neticesinde Türkçe seviyelerini belirlemek için sınavlar yapmak üzere Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) 12.07.2016 tarihinde kurulmuştur.

Merkez faaliyetlerini Üniversitemizdeki Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Rektörlüğe bağlı Türk Dili Bölümünün akademik desteğiyle yürütecektir.

Son yıllarda ülkemize öğrenim görmek için gelen yabancı uyruklu öğrenci sayısında artış olduğu gözlenmektedir. Bu artış üniversitemize de yansımaktadır. Gelen yabancı öğrencilerin önemli bir kısmı eğitim öğretim görecek kadar Türkçe bilmemektedir. Merkezde, bu öğrencilere Türkçe öğretmek için kurslar düzenlenecektedir. Ayrıca Türkçe bilen yabancı uyruklu öğrenciler içinde seviye tespit sınavları yapılacaktır ve öğrencilere yeterlilik belgesi verilecektir.

Ayrıca gerekli anlaşmalar yapılarak, farklı eğitim kurumlarında eğitim öğretim görmek için ülkemize gelen yabancı uyruklu öğrencilere de merkezimizde Türkçe kursları düzenlenecektir.