Okulumuz Hakkında Bilgiler


Söğüt Meslek Yüksekokulu, Yükseköğretim Kurulunun 14.02.1994 tarih ve 94.5.332 sayılı kararı ile 1994 – 1995 öğretim yılında Dumlupınar Üniversitesine bağlı olarak kurulmuştur. Daha sonra 29.05.2007 tarih ve 26536 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 5662 sayılı kanunla kurulan Bilecik Üniversitesine bağlanarak eğitim öğretim hizmetlerine devam etmektedir. Üniversitemizin adı 27 Nisan 2012 tarih ve 28276 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6296 sayılı kanunla Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.

İlçe ve ülke ihtiyaçlarına yönelik olarak ara insan gücü yetiştirmek amacıyla kurulan Yüksekokulumuz; İthalat- İhracat, Mermercilik ve Seramik Programlarıyla öğretime başlamış olup şu an 7 programla öğretime devam etmektedir. Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı, Moda Tasarımı Programı ve Bilgisayar Programcılığı Programı normal öğretim Basım ve Yayın Teknolojileri,  Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Sosyal Güvenlik,  ve Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı normal öğretim ve ikinci öğretimle öğrenci kabul etmektedir. Yaklaşık 1299 öğrencimiz bulunmaktadır.

1994 yılında Söğüt Belediyesine ait ilçe merkezinde bulunan binada öğretime başlayan okulumuz, 2002 yılında Yüksekokul Kampüs alanının yanında bulunan ve süresiz olarak Yüksekokulumuza tahsisi edilen Çıraklık Eğitim Merkezi binasına taşınmış olup, programların ve öğrenci sayısının artması neticesinde bu bina yeterli gelmediğinden ilçe halkı ve Söğütsen Seramik A.Ş. nin katkılarıyla Sebahattin Yıldız Eğitim Bloğu tamamlanarak 2009-2010 öğretim yılında hizmete girmiştir. Söğüt İlçemizdeki tarihi Hamidiye Binalarının üniversitemize tahsisi sonucunda sanatsal, kültüre etkinliklerimiz buralarda yapılmaktadır. Öğrencilerimiz tarihi mekanlarda ders alma imkanı sağlanmaktadır.

50.000 m² kampüs alanında, öğrencilerin sosyal ve Sportif gelişimleri için suni çim saha, Voleybol ve Basketbol sahası ile çeşitli Jimnastik aletleri bulunmaktadır. 300 m² lik kantin ve kafeteryası, 80 m² lik yemekhanesi ile sağlıklı şekilde beslenme ve dinlenme , 100 m² lik modern kütüphanesi ve çalışma salonuyla öğrencilerin sessiz ortamda araştırma yapma, ders çalışma imkanı sağlanmış olup, ayrıca kurulacak bilgisayar ve internet ağıyla çağı takip etme imkanı sağlanacaktır. Eğitim öğretim ve araştırma amaçlı 50 öğrenci kapasitesine sahip 75 m2 lik 2 adet tam donanımlı Bilgisayar laboratuvarı, 2 adet Serigrafi Atölyesi, 1 adet Seramik Atölyesi ve 1 adet Moda Atölyesi bulunmaktadır. Dersliklerimiz modern ve günümüz teknolojisiyle hazırlanmıştır.

Okulumuzda Bulunan Aktif Programlar

 1. Basım ve Yayın Teknolojileri
 2. Basım ve Yayın Teknolojileri (İÖ)
 3. Bilgisayar Programcılığı
 4. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
 5. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı(İÖ)
 6. Sosyal Güvenlik
 7. Sosyal Güvenlik (İÖ)
 8. Turizm ve Otel İşletmeciliği
 9. Halkla İlişkiler ve Tanıtım
 10. Halkla İlişkiler ve Tanıtım(İ.Ö.)
 11. Moda Tasarımı
 12. İç Mekan Tasarımı(N.Ö.)
 13. Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği

Ortak Eğitim Alanları ve Tesislerin Sayısı

 1. Bilgisayar Laboratuarları:50 adet bilgisayar bulunan 2 adet bilgisayar laboratuarı bulunmaktadır. Her iki laboratuarda internet bağlantısı mevcuttur.
 2. Öğrenci Kantini:300 m² alan kurulu okul kantiminiz öğrencilerin buluşma yeridir.
 3. Kütüphane: Okulumuzda sessiz sakin ders çalışma ortamları oluşturulmuştur. Üniversitemizin zengin kütüphanesinden yararlanılmaktadır.
 4. Spor Sahaları: 1 adet suni çim futbol sahası ve 1 adet basketbol ve voleybol sahası bulunan okulumuzda öğrencilerimizin bedensel gelişimlerine de imkan sağlanmaktadır.