Basım ve Yayın Teknolojileri Programı


basimm

Basım yayın, iletişim ve reklam sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli ara insan gücünü, çağın beklentilerini karşılayacak kalitede yetiştirmeyi amaçlayan iki yıllık bir yükseköğretim programıdır. Basım sektörünün ihtiyaç duyduğu ara eleman yetiştirmek için teorik ve uygulama eğitimi yapılmakta, basım sektörünün uygulama alanları için yüksek el becerisine sahip elemanlar yetiştirilmektedir.

Basım ve Yayın teknolojileri programı alanı ile alakalı masaüstü yayıncılık programlarını öğrenerek kullanmakta, basım aşamasında baskı sistemlerini öğrenerek işe uygun baskı seçimini yapmakta, baskı işlemlerinin aşamalarını gerçekleştirmekte ve baskı sonrasında ise kalite kontrolünde dikkat etmesi gereken noktaları öğrenmektedir. Ayrıca iş organizasyonu, maliyet çıkarma, fiyatlandırma, ambalaj tasarımı, proje hazırlama ve iş güvenliğinin önemini öğrenmektedir.

Kültür, sanata ve reklamcılıkla ilişkin oluşturulan temel altyapı üzerine; dijital tasarım, dijital baskı teknikleri, 3 boyutlu grafik tasarım, tipografi konularında temel becerilerin kazandırılması ve grafik ve web sayfası programlarının uygulamalı olarak işlenmesi şeklinde yapılmaktadır.

Bu programdan dikey geçiş yapılabilecek lisans programları;

 1. İletişim Tasarımı,
 2. İletişim, Grafik Sanatları,
 3. Grafik Tasarımı,
 4. Grafik, Grafik Öğretmenliği,
 5. Gazetecilik,
 6. Fotoğraf ve Video, Basın ve Yayın,
 7. Görsel Sanatlar,
 8. Görsel İletişim Tasarımı,
 9. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık,
 10. Reklam Tasarımı ve İletişim,
 11. Reklamcılık,
 12. Reklamcılık ve Halkla İlişkiler bölümleridir.

 

⇒Basım ve Yayın Teknolejileri Bölümü Ders Planı

Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü Ders İçerikleri