Otomotiv Teknolojisi Prg.

Bölüm 2002 yılında kurulmuştur.Bölüm uygulamalı derslerini Bilecik Endüstri Meslek Lisesi atelyelerinde yapmaktadır. Bölümde 1 öğretim görevlisi ve 1 Otomotiv teknikeri görev yapmaktadır. Bölüm ile ilgili faaliyetler öğretim elemanları ve Bilecik Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü ile beraber tasarlanmaktadır.
Bölümde temel eğitim günümüzde geçerli bilimsel ve teknolojik sağlam bir meslek eğitimi laboratuvar uygulamalarıylada desteklenerek profesyonelce çalışmalar sağlanmaktadır. Otomotiv Teknolojisi programında dersler gerekli teorik bilgiler, deneysel yetenek ve kabiliyetler, geleneksel ve modern teknolojideki uygulamalara göre verilmektedir. Bölümün Endüstri meslek lisesindeki laboratuvarları modern araştırma ekipmanları ve bilimsel destek sağlayacak donanımlara sahiptir. Mezunlar otomotiv alanındaki araştırma enstitülerinde aynı şekilde geleneksel ve modern teknoloji ile üretim yapan endüstrilerde çalışma imkanı bulabilirler.
AMAÇ
Otomotiv Teknoloji Programının amacı; öğrencilere, sektörün talep ve gelişmelerine cevap verecek şekilde otomotiv sanayinde bilgili, imalat işlemlerinde becerili, otomotiv bakım onarım ile imalat yapabilecek, otomotiv yönetmelik ve mevzuatını uygulayabilecek, otomotiv laboratuarlarında kalite ve kontrol yapabilecek nitelikte teorik bilgi ve beceri kazandırmaktır. Öğrenciler, bu becerileri kazanmak için, laboratuar ve pilot tesis ölçüsünde uygulama yaparlar.
SUNULAN OLANAKLAR
Bilgisayar Laboratuvarı
Öğrenciler yüksekokul bilgisayar laboratuvarını kullanabilirler. Bilgisayar labaratuvarındaki bütün bilgisayarlar internet bağlantısına sahiptir. Bütün bilgisayarlarda derslerde kullanılan uygulama yazılımları ile uygulamalar programları geliştirilebilmektedir.
Benzin Motorları Atelyesi
Benzin Motolarının kısmları Bakımı ve ayarları
Dizel Motorları
Dizel Motolarının Çalışması Bakımı ve ayarları
Güç Aktarma organları
Güç aktarma sistemleri Kavrama Virtes kutusu Difransiyel
Motor Ayarları
Benzin ve Dizel motor ayarları Ateşleme sistemeleri Yakıt sistemeleri

KÜTÜPHANE
Öğrencilerin yararlanması için kampüste Kütüphane ve Bilgi Merkezi bulunmaktadır.


Program Öğretim Elemanları