Elektronik Haberleşme Teknolojisi Prg.

GENEL BİLGİ
Bölüm 1992 yılında kurulmuştur. Bölümde 3 öğretim görevlisi ve 1 elektronik teknikeri görev yapmaktadır. Bölüm ile ilgili faaliyetler öğretim elemanları ve Bilecik Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü ile beraber tasarlanmaktadır.
Bölümde temel eğitim günümüzde geçerli bilimsel ve teknolojik sağlam bir meslek eğitimi laboratuvar uygulamalarıylada desteklenmektedir. Profesyonelce çalışmalar sağlanmaktadır. Elektronik Haberleşme programında dersler gerekli teorik bilgiler, deneysel yetenek ve kabiliyetler, geleneksel ve modern teknolojideki uygulamalara göre verilmektedir. Bölümün laboratuvarları modern araştırma ekipmanları ve bilimsel destek sağlayacak donanımlara sahiptir. Mezunlar elektronik ve haberleşme ile ilgili üretim, bakım, onarım ve hizmet veren tüm iş yerlerinde çalışma imkanı bulabilirler.
AMAÇ
Elektronik Haberleşme Programının amacı; öğrencilere, sektörün talep ve gelişmelerine cevap verecek şekilde elektronik haberleşme biliminde bilgili, kullanılan makine ve ekipmanlarının bakımı ile onarımını yapabilecek nitelikte teorik bilgi ve beceri kazandırmaktır. Öğrenciler, bu becerileri kazanmak için, laboratuar ve pilot tesis ölçüsünde uygulama yaparlar.
SUNULAN OLANAKLAR
Bilgisayar Laboratuvarı
Öğrenciler yüksekokul bilgisayar laboratuvarını kullanabilirler. Bilgisayar labaratuvarındaki bütün bilgisayarlar internet bağlantısına sahiptir. Bütün bilgisayarlarda derslerde kullanılan uygulama yazılımları ile uygulamalar programları geliştirilebilmektedir.
Analog ve Sayısal Haberleşme Sistemleri Laboratuvarı
Analog modülasyon çeşitlerinin bulunduğu eğitim setleri (Verici ve alıcıları ile sinyalerin analog teknikler kullanılarak iletimi.) Sayısal modülasyon çeşitlerinin bulunduğu eğitim setleri (Verici ve alıcıları ile sinyalerin sayısal teknikler kullanılarak iletimi.)
Veri iletimi Laboratuarı
PCler üzerinden veri iletiminin gerçekleştirilmesi (Verici-Alıcı)
Anten ve Mikrodalga Laboratuarı
Mikrodalga iletim hattında kullanılan iletim elemanlarının çalışma prensiplerinin incelenmesi, İletim hatlarında empedans uygunlaştırılmasının yöntemleri. Farklı tipteki antenlerin ışıma diyagramlarının çıkarılması ve çalışma prensiplerinin incelenmesi
Telefon Anahtarlama Laboratuarı
Telefon Anahtarlama sistemlerinin çalışma prensipleri

KÜTÜPHANE
Öğrencilerin yararlanması için kampüste Kütüphane ve Bilgi Merkezi bulunmaktadır.


Program Öğretim Elemanları