Dekanın Mesajı

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 2007 yılında, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği bölümleri olmak üzere 5 bölümle kurulmuş olup, fakültemiz 2008-2009 yılında eğitim-öğretim hayatına başlamış, daha sonra 2014 yılında Metalürji ve Malzeme Mühendisliği, 2016 yılında Biyomedikal Mühendisliği, 2018 yılında Endüstri Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Meteoroloji Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği Bölümlerinin ilavesi ile bölüm sayımız 11’e yükselmiştir. İlk mezunlarını 2012 yılında veren fakültemizde Lisans programlarımızın yanı sıra yüksek lisans ve doktora programları da mevcuttur.

Teknolojinin baş döndürücü bir hızlı değiştiği dünyamızdaki gelişmelere ülkemizin de ayak uydurabilmesi ve bu yarışın içinde yer almasında kuşkusuz mühendislik eğitimi en büyük paya sahiptir. Lisans eğitiminde hedefimiz, genç, dinamik ve güçlü kadrosuyla, bu hızlı değişime ayak uydurabilen, etik değerlere sahip, takım çalışmasına uyumlu, çevresel değerlere duyarlı, iletişime ve eleştiriye açık, rekabetçi, esnek ve kendine güvenen, problemleri çözebilen ve analitik çözüm gücüne sahip mühendisler yetiştirmektir. Fakültemiz Dünya’daki ve Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip etmekte ve eğitim-öğretim planını buna göre şekillendirmektedir. Lisansüstü programlarımızda ise hedefimiz, dünya çapında öncü yeni bilgiler ve teknolojiler üreterek teknolojiye ve bilime katkıda bulunacak araştırmacılar ve bilim insanları yetiştirmektir. Ayrıca Fakültemiz özellikle enerji teknolojileri ve biyoteknoloji konularında Türkiye ve Dünyada tanınan ve söz sahibi olan bir fakülte olmayı hedeflemektedir. 

Bilecik coğrafi konumu olarak çok önemli bir noktada olan, Bursa’ya 95 km, Eskişehir’e 75 km, Sakarya’ya 100 km ve Kütahya’ya 110 km uzaklıkta bulunan, doğal güzellikleri ile insanı büyüleyen, Osmanlı devletinin temellerinin atıldığı yer olan şehrimizden, Ankara – İstanbul Hızlı Tren hattı ile birçok büyük Şehir’e kısa sürede ulaşılabilmektedir.  

Tüm Mühendis adaylarını Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi’nin bir bireyi olmaya davet etmekteyiz.

Prof. Dr. Özkan KÜÇÜK

Dekan