Hakkımızda

KUYUMCULUK ve MÜCEVHER TASARIMI BÖLÜMÜ

Genel tanıtım ve imkanlar

Kuyumculuk ve mücevher tasarımı bölümü genel olarak; kuyumculuk ilkeleri, değerli, yarı değerli metal ve mineraller, doğal ve yapay malzemeler ile bunların kombinasyonlarına, kuyumculuk, mücevher ve tasarım teknolojilerine kadar pek çok konuda eğitim alınan bir bölümdür.

Mezun öğrenciler mücevherat sektöründe başarılı bir kariyer için temel gereklilikler olan; mücevher tasarımı, imalatı ve pazarlaması konularında eğitim alıp lisans diplomasına sahip olurlar.

 

Bölüm hakkında bilgi

Öğrenciler özellikle mücevherat sektöründe başarılı bir kariyer için temel ilke olan mücevher tasarımı, imalatı ve pazarlaması, geleneksel ve modern üretim teknolojileri konularında eğitim alırlar. Bölümün en genel amacı; çeşitli imalat ve tasarım işlevleriyle baş etmede herhangi bir zorluk çekmeyen,  yalnızca birkaç ekip üyesinin yer aldığı küçük bir kuyumcu atölyesinden, seri üretimin gereği çoklu ekiplerin yer aldığı üretim koşullarına kadar birçok rollerde öz güveni yüksek, teknik ve yetenek konusunda üst seviyede öğrenci yetiştirmektir.

Bunun yanında değerli materyallerle çalışmak konusunda hassas, üstün kalite anlayışıyla çalışabilen, el becerisi yüksek teknolojiye uyumlu bireyler yetiştirmek de bölümün amaçları arasındadır. Tasarımcı adayları, bireysel kuyumculuk parçaları tasarlar, parçaları imal eder ve müşterilerine satarlar. Ayrıca, kendi işletmelerinin yönetimi ve sorumluluğu konusunda da eğitim alırlar. Kişisel yaratıcı hayal gücü, sanatsal ve pratik beceriler ile yetenek bu bölüm için önemlidir. Bunun yanında; sabır, hassasiyet ve detaylara dikkat de bu bölümde başarı için gerekli temel kriterler arasındadır. Genel olarak kuyumculuk ve mücevher sektörü; tasarım, üretim, model yapımı, döküm, ayar veya pazarlama gibi farklı alanlarda uzman kişilere ihtiyaç duymaktadır. Bölüm bu anlamda da ihtiyaçları karşılamakta ve sektörün gelişimine yönelik akademik çalışmaları da sürdürmektedir.

 

İş olanakları

Kuyumculuk ve mücevher sektöründe özellikle tasarım konusunda oldukça büyük açıklar bulunmaktadır. Bu nedenle mezunlar her türlü takı ve mücevher üretimi yapılan atölyelerden, ilgili süreçlerin tasarım bölümlerine kadar çok geniş bir yelpazede iş imkânlarına sahip olurlar. Bunun yanında mezunlar kendi bireysel iş imkânlarını yaratmak konusunda yetkin hale gelirler.