SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

*Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Kütüphanesi’ni kimler kullanabilir?

Üniversitemiz kütüphanesini öğrencilerimiz, akademik ve idari personelimizin yanı sıra dış kullanıcılarımız da kullanabilmektedir. (Bakınız: Dış Kullanıcılar İçin Kurallar)

*Kütüphane, haftanın hangi gün ve saatleri açıktır?

Kütüphanemiz 7/24 salonumuz akademik dönem farketmeksizin 365 gün içinde 7 gün 24 saat açık bulunmakla birlikte diğer salonlarımız akademik dönem içerisinde 08.00-22.00, akademik dönem dışında ise 08.00-17.00 saatleri arasında açıktır.

*Kütüphane kurallarını nasıl öğrenebilirim?

Kütüphane kurallarımız gerek web sayfamız da (kutuphane@bilecik.edu.tr) gerekse kütüphanemizin tüm salonlarında yazılı olarak mevcuttur.

*Kütüphaneye gelirken yanımızda yiyecek, içecek getirebilir miyiz?

Kütüphanemizin hiçbir salonuna su dışındaki yiyecek ve içecekle girilemez.

*Kütüphanede bulunan bilgi kaynaklarını nasıl tarayabilirim?

Salonlarda mevcut bulunan tarama bilgisayarlarından kutuphane@bilecik.edu.tr adresinden “katalog tarama” kısmından aramak istediğiniz alanı seçerek tarama yapabilirsiniz.

*İstediğim kaynağı rafta bulamazsam ne yapmalıyım?

Yaptığınız katalog taraması sonucunda kitabın rafta bulunma durumuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Kitap başka bir kullanıcı üzerinde yahut cilt ya da tamirde olabilir. Kaynağı rafta görünmesine rağmen bulamazsanız hiç çekinmeden danışma masasına başvurabilirsiniz.

*Başka birisi adına kaynak ödünç alabilir miyim ya da kaynağın kullanım süresini uzatabilir miyim?

Başka biri adına işlem yapmak kesinlikle yasaktır ve kullanıcılarımızın özellikle bu konuda hassasiyet göstermesi beklenir.

*Ödünç aldığım kaynağın kullanım süresini nasıl uzatabilirim?

Ödünç aldığınız kaynakla ilgili uzatma işlemini kaynağın iade süresine en az 1 gün kala danışma masalarında yer alan personel yardımıyla yahut kutuphane@bilecik.edu.tr adresinden oturum aç seçeneğinden(kullanıcı adınız T.C. kimlik numaranız, şifreniz doğum tarihiniz gün ay yıl olacak şekilde) oturumunuzu açıp üzerinizde bulunan materyalin sağında yer alan uzat(saat simgesi) seçeneğini tıklanarak yapabilirsiniz.

Eğer materyal için uzatma işlemi yapamıyorsanız materyal üzerinde başka bir kullanıcı tarafından ayırtma işlemi yapılmış olabilir. İade süresi dolmuş materyal için u zatma işlemi yapılamaz ve materyal en kısa süre de iade edilir.

*Kaynak üzerinde rezerv işlemini nasıl yaparım?

Kütüphane web sayfasından oturum aç sekmesinden oturumunuzu açıp, katalog tarama da istediğiniz kaynak için arama yaptıktan sonra, gelen sonuçlardan kaynağınızın üzerine geldiğinizde sol üst köşede yer alan ayırt seçeneği yardımı ile kaynağı ayırtabilirsimiz. Kaynak kütüphaneye gelir gelmez tarafınıza bilgi maili gelmektedir. Bir kaynak için birden çok kullanıcı rezerv işlemi yapabilir bu durumda ilk rezerv işleminden başlayarak sırasıyla bilgilendirme mailleri atılmakta, ayırtılan kaynak üzerindeki rezerv 2. günün sonun da düşmekte varsa sıra diğer kullanıcıya geçmektedir.

*Bir kitabın veya derginin tamamının fotokopisini çektirebilir miyim?

Dergi veya kitabın tamamının fotokopi çekilmesi Telif Hakları Yasası gereğince suçtur ve kütüphanemizde de bu kural titizlikle uygulanmaktadır. Dergi için 1 makale, kitap içinse kullanıcı başına 10 sayfa sınırı bulunmaktadır. Unutmayınız ki kütüphanemiz kırtasiye değildir, bu hizmet kullanıcılarımızın acil ihtiyaçlarını karşılamak için verilmektedir.

*Dergileri ödünç alabilir miyim?

Süreli yayınlarımız kütüphanemiz dışına ödünç verilmemektedir. Talep ettiğiniz bölümü dergi başına 1 makale olacak şekilde fotokopi çektirebilirsiniz.

*Referans Bölümü’ndeki kaynakları ödünç alabilir miyim?

Referans bölümündeki kaynaklar(etiketi REF ile başlayan yahut sistemde kütüphane dışı kullanıma kapatılan eserler) kütüphanemiz dışına ödünç verilmemektedir.

*Elektronik (çevrimiçi) kaynakları nasıl kullanılırım?

Tarama bilgisayarlarından yaptığınız aramalar da çevrimiçi olan kaynaklara kütüphane web sayfasının üst sol kısmında bulunan “elektronik yayın tarama” kısmında yapacağınız arama ile erişebilirsiniz. Abone olunan kaynakların başlık altlarında HTML olarak görüntüle, tam metin indir seçenekleri ile kaynağı görüntüleyebilir, 100 sayfaya kadar indirebilir, çıktı alabilir, mailinize mesaj olarak atabilirsiniz. İndirdiğiniz kaynak 120 gün süre ile sizin kullanımınızda olacaktır.

Kaynaklara erişim (dolayısıyla veritabanlarına) üniversitemiz IP aralığında mümkündür.

Uzaktan erişim için bakınız: kutuphane@bilecik.edu.tr – Kampüs Dışı Erişim.

*İadesi geciken kaynaklar için kütüphanenin belirlediği cezalar nedir?

Kütüphanemiz geçiken materyaller için; odalar ve diğer kaynaklar günlük 0.20 kuruş ceza bedeli uygulamaktadır.

*Kütüphanede internet erişimi sağlayabileceğim herhangi bir yer var mı?

Öğrencilerimizim Euodram Portal üzerinden (portal.bilecik.edu.tr) kayıt yaptıktan sonra kütüphanemizin tüm alanlarından internet bağlantısını kullanabilirler.

*Sorularım için ilgili kütüphaneciye nasıl ulaşabilirim?

Herhangi soru istek ve önerileriniz için bize için bize 0228 214 1060/69 numaralı telefonların yanı sıra kutuphane@bilecik.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

*Kayıp eşyalar için nereye başvurabilirim?

Kayıp eşyalarınız için 1 kat Uluğbey salonunda bulunan danışma masasına veya giriş katta yer alan güvenlik birimine başvurabilirsiniz.