Hakkımızda

BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü 29.05.2007 tarih ve 5662 sayılı Kanunun ek 81/ç maddesi uyarınca kurulmuş olup, 2547 sayılı Yükseköğretim kanununa dayanılarak çıkarılmış olan Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliğine uygun olarak öğrenci kabulüne 2008-2009 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında başlamıştır.

  1. Enstitümüzde Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Biyoteknoloji Anabilim Dallarında Yüksek Lisans,
  2. Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalında doktora,
  3. Makine ve İmalat Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği Anabilim Dallarında Yüksek Lisans ve Doktora Programları,
  4. Anadolu Üniversitesi ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi arasındaki akademik işbirliğini ve etkileşimi sağlamak amacıyla ortaklaşa yürütülmek üzere lisansüstü eğitim protokolü 13.07.2010 tarihinde imzalanmış olup, bu protokol kapsamında Kimya, Matematik, Moleküler Biyoloji ve Genetik, İnşaat Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği Anabilim Dallarında ortak tezli yüksek lisans ve doktora programları yürütülmektedir. 18.05.2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanan karar gereği Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Eskişehir Teknik Üniversitesine bağlanmıştır. Mevcut öğrencilerin mezuniyet işlemleri tamamlanıncaya kadar programlar aktif olarak yürütülecektir.
  5. Sakarya Üniversitesi ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi arasındaki akademik işbirliğini ve etkileşimi sağlamak amacıyla ortaklaşa yürütülmek üzere lisansüstü eğitim protokolü 01.10.2012 tarhihinde imzalanmış olup, bu protokol kapsamında Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dallarında ortak tezli yüksek lisans ve doktora programları yürütülmektedir.
  6. 2018 yılında Enstitümüz bünyesinde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Tarla Bitkileri ve İnşaat Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans programı, Kimya Mühendisliği Yüksek Lisans Ve Doktora Programı ve Enerji Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans programları açılmıştır.
  7. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde 2014 yılında Türkçe ve İngilizce hakemli bir dergi olarak ‘‘Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi’’ yayım hayatına başlamıştır. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisinin birinci sayısı Haziran 2015 ayında yayımlanmıştır. Haziran ve Aralık aylarında olmak üzere yılda iki kez yayımlanmaktadır.