Eğitim Alma Hareketliliği

Avrupa genelindeki yükseköğretim kurumlarının Staff Week duyurularını yapabileceğini ve diğer ülkelerin faaliyetlerini takip edebileceği IMOTION Erasmus Staff Training sayfasının linki aşağıda verilmiştir. Çevrimiçi platformun amacı idari, akademik ve teknik personelin eğitim ve işbaşı deneyimi için kendilerine uygun fırsatlara ulaşmalarına yardımcı olmaktır.

Link: http://staffmobility.eu/staff-week-search

Erasmus Eğitim Alma Hareketliliği İçin Seçilen Personelin Yapması Gereken İşlemler

 Yurt Dışına Gitmeden Evvel Hazırlanması Gereken Evraklar (Zorunludur): 

 

 1. Eğitim Alma faaliyeti için taraflarca onaylı personel hareketliliği anlaşması (STAFF MOBILITY FOR TRAINING MOBILITY AGREEMENT). Örnek için tıklayın. 1 tanesi  Uluslararası İlişkiler Ofisi’ne, 1 tanesi Yurt Dışındaki Üniversite’ye, 1 tanesi de İdari Personelimizde kalacak şekilde hazırlanacak 3 adet orijinal imzalı ve mühürlü İş Planı.
 2. Kabul mektubu
 3. Ziraat Bankası Euro Hesap Cüzdanı Fotokopisi
 4. Enstitü/Fakülte/Y.Okul/Konservatuar/M.Y.Okulu veya Ü.Y.K. Kararı sureti (1 haftadan daha uzun süreli Erasmus faaliyetlerinde Rektör Oluru gerekmektedir).
 5. Pasaport vize ile beraber.
 6. E-bilet veya Fatura.
 7. Personel ile yükseköğretim kurumu arasında imzalanan Erasmus Eğitim Alma Hareketliliği Hibe Sözleşmesi  (Ofiste Düzenlenip İmzalanacak )

 

 1. Yurt Dışına Gidip Geldikten Sonra Hazırlanması Gereken Evraklar (Zorunludur):

 

 1. Katılım Sertifikası/Teyit Belgesi (İmzalı ve Mühürlü olacak şekilde ve kaç gün ders alındığı belirtilmiş olmalı)
 2. Pasaport Kimlik Sayfası ve Giriş/Çıkış Mühürlerinin yer aldığı sayfanın fotokopisi
 3. Seyahat edilen tarihleri gösteren belgeler (uçuş kartları, pasaport giriş-çıkışları gibi) 
 4. Personel nihai raporu: Hareketlilik Aracı kullanılarak ders verme hareketliliğinden faydalanan personelin çevirim içi AB anketini (EU Survey) doldurmaları istenir. ( personele gelen mail üzerinden online yapılır)

 

Not:

 • Hibe ödemenizin ilk bölümü olan %70’lik dilimin Yurt dışına gidiş öncesinde hesabınıza aktarılması için lütfen Erasmus faaliyetinizin başlangıcından en az 30 gün evvel evrak tesliminizi eksiksiz olarak yapınız. Geriye kalan %30’luk dilim ise eğitim döneminin başarıyla gerçekleşmesi sonrasında yapılacaktır. Ödeme ders aldığınız günler hesaplanarak yapılacaktır.
 • Bu sene toplam hibe miktarı az geldiği için başvurusu kabul edilen her personel sadece 7 gün gidebilir.Bu 7 günün 2 günü gidiş-geliş ve 5 günü iş günü şekilde ayarlanacak,en az 8 saat eğitim alma faliyeti olacak ve hibe 5 gün için hibe ödenecek+seyahat gideri mesafe hesaplıyıcıya göre belirlenecek.(2017-2018 Erasmus+ el kitabı ve mesafe hesaplayıcı aşağıdaki linklerde belirtilmiştir.)

http://w3.bilecik.edu.tr/erasmus/ogrenci/erasmus-uygulama-el-kitabi/