Ders Verme Hareketliliği

Avrupa genelindeki yükseköğretim kurumlarının Staff Week duyurularını yapabileceğini ve diğer ülkelerin faaliyetlerini takip edebileceği IMOTION Erasmus Staff Training sayfasının linki aşağıda verilmiştir. Çevrimiçi platformun amacı idari, akademik ve teknik personelin eğitim ve işbaşı deneyimi için kendilerine uygun fırsatlara ulaşmalarına yardımcı olmaktır.

Link: http://staffmobility.eu/staff-week-search

Erasmus Ders Verme Hareketliliği İçin Seçilen Personelin Yapması Gereken İşlemler

 1. Yurt Dışına Gitmeden Evvel Hazırlanması Gereken Evraklar (Zorunludur):

 

 1. Ders verme faaliyeti için taraflarca onaylı personel hareketliliği anlaşması  (Orjinal imzalı ve mühürlü Ders Planı). Örnek için tıklayın.
 2. Kabul/Davet Mektubu
 3. Ziraat Bankası Euro Hesap Cüzdanı Fotokopisi
 4. İkili Anlaşma Fotokopisi (Üniversitemiz ile gideceğiniz üniversite arasında yapılmış olan)
 5. Enstitü/Fakülte/Y.Okul/Konservatuar/M.Y.Okulu veya Ü.Y.K. Kararı sureti (1 haftadan daha uzun süreli Erasmus faaliyetlerinde Rektör Oluru gerekmektedir)
 6. Pasaport vize ile (vize masrafları karşılanmayacaktır)
 7. e-bilet veya fatura
 8. Erasmus Ders Verme Hareketliliği Hibe Sözleşmesi (Hibe Sözleşmesi Erasmus Ofisinde Düzenlenip Yapılacaktır.)

 

 1. Yurt Dışına Gidip Geldikten Sonra Hazırlanması Gereken Evraklar (Zorunludur):

 

 1. Katılım Sertifikası/Teyit Belgesi (İmzalı ve Mühürlü olacak şekilde ve kaç gün, kaç saat ders verildiği belirtilmiş olmalı)
 2. Pasaport Kimlik Sayfası ve Giriş/Çıkış Mühürlerinin yer aldığı sayfanın fotokopisi
 3. Seyahat edilen tarihleri gösteren orjinal belgeler (uçuş kartları, pasaport giriş-çıkışları ve e-bilet veya fatura gibi) 
 4. Personel nihai raporu: Hareketlilik Aracı kullanılarak ders verme hareketliliğinden faydalanan personelin çevirim içi AB anketini (EU Survey) doldurmaları istenir. (online yapılır personele gelen mail üzerinden)

 

Not:

 • Hibe ödemenizin ilk bölümü olan %70’lik dilimin Yurt dışına gidiş öncesinde hesabınıza aktarılması için lütfen Erasmus faaliyetinizin başlangıcından en az 30 gün evvel evrak tesliminizi eksiksiz olarak yapınız. Geriye kalan %30’luk dilim ise eğitim döneminin başarıyla gerçekleşmesi sonrasında yapılacaktır. Ödeme ders aldığınız günler hesaplanarak yapılacaktır.
 • Bu sene toplam hibe miktarı az geldiği için başvurusu kabul edilen her personel sadece 7 gün gidebilir.Bu 7 günün 2 günü gidiş-geliş ve 5 günü iş günü şekilde ayarlanacak,en az 8 saat ders verme faliyeti olacak ve hibe 5 gün için hibe ödenecek+seyahat gideri mesafe hesaplıyıcıya göre belirlenecek.(2018 Erasmus+ el kitabı ve mesafe hesaplayıcı aşağıdaki linklerde belirtilmiştir.)

Erasmus Uygulama El Kitabı      /

http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/tools/distance_en.htm