Staj Hareketliliği

Erasmus Staj Hareketliliği İçin Seçilen Öğrencilerin Yapması Gereken İşlemler

1. Erasmus+ Staj Hareketliliği programı ile yurt dışına gitmeye hak kazandıktan sonra Bölüm Koordinatörünüz ile birlikte veya kendiniz gideceğiniz bir Avrupa Birliği ülkesinde bölümünüzle ilgili staj yapabileceğiniz bir işletme bulunuz. Erasmus+ Staj Hareketliliği için minimum süre 2 ay olup (60 gün, bir ay 30 gün olarak hesaplanacak), bu süreden bir gün bile erken dönen öğrencilerimizin, yapılan hibe ödemeleri geri alınarak yapmış olduğu stajı geçersiz sayılacaktır. İşletme ile olan ilk yazışmalarınız da, bölüm koordinatörünüzden yardım alabilirsiniz. İşletmeye şahsi iletiler göndermek yerine kurumsal bir elektronik posta yoluyla gönderilecek iletiler daha etkili olacaktır. Ayrıca Avrupa Birliği ülkelerindeki şirketlerden Ulusal Ajansa gelen Staj Hareketliliği isteklerini de duyurularımızdan takip edebilirsiniz.

ESN tarafından, Erasmus+ kapsamında staj yeri arayan öğrencileri ve stajyer arayan kuruluşları buluşturmayı hedefleyen bir web platformu geliştirilmiştir: http://erasmusintern.org/
Bu platformun kullanımı Erasmus+ Programına dahil ülkelerin çoğunluğu tarafından kabul görmüş olup sayfanın tanıtımı, ulusal ajanslar ve ilgili diğer paydaşlar tarafından yapılmaktadır.
Staj yeri arayan öğrenciler platforma üye olup bir profil oluşturarak staj yeri teklifi sunan uygun buldukları kuruluşlara başvurabilmekte, stajyer arayan kuruluşlar ise platformda staj yeri tekliflerini oluşturarak yayımlayabilmekte ve stajyerlerin profillerini inceleyerek uygun bulduğu öğrencilere staj yeri teklifinde bulunabilmektedirler.
Platformun İngilizce tanıtım broşürü ektedir. Ayrıca Slovenya’da bir kurumda staj yapmak isteyen öğrenciler için de “Placement Offer Form” belgesi ekte belirtilmiştir, ilgilenen öğrenciler bu form aracılığıyla irtibata geçebilir.
201409_erasmusintern_pressrelease_v_final_(1).docx 208.86 KB
2.Gitmeden Ofise teslim etmesi gereken belgeler:
Erasmus+ staj faaliyetinden yararlanmak isteyen ve gerekli koşulları yerine getirerek gitmeye hak kazanan öğrencilerin buldukları stajlar mutlaka kendi öğrenim alanında olmalıdır. Staj hareketliliğine katılmak için yapılması gerekenler:
• Yurt dışında başvuru yaptığınız işletme/kurumdan bir Davet/Kabul Mektubu (Letter of Acceptance ) bağlı dosyada
• Öğrenci, bulduğu staj yerine ilişkin ayrıntılı bilgileri içeren Work Placement Form’u gideceği kuruma göndererek, işletmenin/kurumun bu formu doldurmasını istemelidir.bağlı dosyada
• Kurumun doldurmuş olduğu Work Placement Formu‘nu bölümünün onayına sunmalı ve bölümünden staj yerinin ve içeriğinin eğitim aldığı alana uygun olduğunu onaylayan bir belge almalıdır.
• Belgeyi Erasmus Koordinatörlüğü’ne teslim etmelidir.
• Stajı onaylanan öğrenci gideceği kuruma Learning Agreement for Traineeship (“before the mobility” kısmı) belgesini göndermelidir. Learning Agreement for Traineeship iki kopya olarak hazırlanmalı ve ıslak imzalı olarak Erasmus Koordinatörlüğü’ne teslim edilmelidir.
• Her staj öğrencisi staja gitmeden önce yurtdışında bulunacağı süreyi kapsayacak sağlık sigortası ve kaza ve sorumluluk sigortasını (liability insurance) yaptırmak zorundadır. İlgili sigorta poliçelerinin kopyalarını Erasmus Koordinatörlüğü’ne teslim edilmelidir.
• Aşağıda bu sigortayı yapan bir firma ve poliçe örneği örnek olarak verilmektedir:
AON Student Insurance – www.aonstudentinsurance.com
https://www.aonstudentinsurance.com/pdf/INT_Policy_Terms_and_Conditions-no_1_14_en.pdf
https://www.aonstudentinsurance.com/pdf/cover-overview_ICS_en.pdf
• Yukarıda bir örnek olarak verilen firmanın yanısıra başka firmaların da, belki daha uygun koşullarda, bu sigortayı yapıyor olmaları mümkündür. Gideceğiniz ülke için bir araştırma yaparak, istenen kurallara uygun sağlık sigortanızı online olarak yaptırmanız mümkün olacaktır. Her ülke için değişmekle birlikte, günlük sigorta tutarları ortalama €1.40-€1.94 arasında değişmektedir. Ödemeyle birlikte yarım saat içinde poliçenizi email yoluyla alabilirsiniz.
3. Tüm bu işlemler devam ederken öğrencilerin Ziraat Bankası’ndan (Tüm Türkiye Şubeleri olabilir) kendi isimlerine “Euro” hesabı açtırmaları gerekmektedir. Yurtdışından para çekimi hususunda gerekli bilgiyi bankalardan elde edebilirsiniz. Avro hesabı cüzdanı kopyasını Ofise teslim etmelisiniz.
4. Gideceğiniz ülkenin büyükelçiliğinin gerek web sayfasını inceleyerek gerekse telefonla iletişim kurarak vize başvurusu için ne gibi belgeler ve evraklar istendiği not edilmeli ve vize işlemlerine başlanmalıdır. Vize başvurusu için bazı ülkeler randevu sistemi ile çalışmaktadır. Bu nedenle başvuru prosedürü de iyi öğrenilmeli ve kaç gün öncesinden başvuru yapılacağı da öğrenilmelidir. Vize aldığınız takdirde artık Uçak biletinizi alabilirsiniz. Ofisimizden aldığınız gerekli belgeler (vize yazısı, kabul belgesi orjinali) ile elçiliğe randevu aldığınız tarihte gitmeniz gerekmektedir. Bazı büyükelçilikler aynı zamanda ailenizin maddi olanaklarını gösteren (maaş belgesi / tapu, maaş bordrosu, vs) belgeleri de isteyebilmektedirler. Vize görüşmesinden önce kesinlikle uçak biletinizi almayınız. Vizenizi aldığınız takdirde uçak biletinizi alabilirsiniz.
5. Yurtdışına gitmeden önce hibe işlemlerinizi tamamlamak üzere pasaportunuzun fotokopisi ve banka hesap cüzdanınızın fotokopisi ile ve yukarda saydığımız belgeler ile birlikte Ofisimize gelerek Öğrenci Staj hareketliliğini imzalamanız gerekmektedir.
6. Giden Öğrencilere Ofisimiz tarafından verilecek yazılar:
a) Vize Yazısı: Vize yazısı, öğrencilerin gidecekleri ülkelerin Büyükelçiliklerine İngilizce olarak yazılmış bir yazıdır ve öğrencilerin gidecekleri ülkelere göre alacakları para miktarını belirtmektedir.
b) Harçsız Pasaport Yazısı: Öğrenciler aldıkları bu yazı ile Bilecik Vergi Dairesi’ne başvurarak pasaport cüzdan bedelini öderken, pasaport harç bedelini ödemeyeceklerdir.
7. Staj Hareketliliğine hak kazanan öğrenciler Erasmus Ofisine bildirdikleri tarih aralığında gitmedikleri takdirde haklarından vazgeçmiş sayılırlar.
8. Yurdışına gitmeden önce teslim edilmesi gereken evrakları Erasmus Ofisi’ne teslim etmeden yurtdışına giden öğrencilerin hibe işlemleri gerçekleştirilmeyecektir.
9. OLS gitmden önce ilk sınava ve dönüşte 2. Sınavlara girilmeli, sınava girmeyen öğrencilerin işlemlerini gerçekleştirilmeyecektir.
10. Erasmus Öğrencisi olarak sahip olduğunuz hakları öğrenmek için Erasmus Öğrenci Beyannamesini mutlaka okuyunuz.
11. Erasmus öğrencisi olarak stajınızı tamamlayıp döndükten sonra 15 gün içerisinde aşağıdaki evrakları Ofisimize teslim etmeniz gerekmektedir.
• Gidilen İşletmede kalınan süreyi gösteren Katılım Sertifikası (Gidilen İşletme tarafından imzalı, mühürlü, orjinal belge olmalıdır) bağlı dosyada aşağıda bir örnek bulabilirsiniz.
• Traineeship Certificate (“After the mobility” kısmında bulunan) dolduralacak ve imzalanacak gittiğinziz kurum tarafından
• Pasaport giriş/çıkış sayfasının fotokopisi
• Staj Öğrenci Nihai Rapor Formu (AB Survey online yapılacak)
11. Yukarıdaki belgelerin eksik olması durumunda kalan %30 hibeniz için işlemleriniz başlatılmayacaktır ve hibe hak etmez.