Eğitim Alma Hareketliliği

Erasmus Eğitim Alma Hareketliliği İçin Seçilen Personelin Yapması Gereken İşlemler

 Yurt Dışına Gitmeden Evvel Hazırlanması Gereken Evraklar: 

 

 1. Eğitim Alma faaliyeti için taraflarca onaylı personel hareketliliği anlaşması (STAFF MOBİLİTY FOR TRAİNİNG MOBILITY AGREEMENT). Örnek için tıklayın. 1 tanesi  Uluslararası İlişkiler Ofisi’ne, 1 tanesi Yurt Dışındaki Üniversite’ye, 1 tanesi de İdari Personelimizde kalacak şekilde hazırlanacak 3 adet orijinal imzalı ve mühürlü İş Planı.
 2. Kabul mektubu (2017 Erasmus+El Kitabına göre dosyada bulunması gereken belgeler arasında)
 3. Ziraat Bankası Euro Hesap Cüzdanı Fotokopisi
 4. İkili Anlaşma Fotokopisi (Üniversitemiz ile gideceğiniz Üniversite arasında yapılmış olan) (zorunlu değildir)
 5. Enstitü/Fakülte/Y.Okul/Konservatuar/M.Y.Okulu veya Ü.Y.K. Kararı sureti (1 haftadan daha uzun süreli Erasmus faaliyetlerinde Rektör Oluru gerekmektedir).
 6. Pasaport vize ile beraber.
 7. E-bilet veya Fatura.
 8. Personel ile yükseköğretim kurumu arasında imzalanan Erasmus Eğitim Alma Hareketliliği Hibe Sözleşmesi  (Ofiste Düzenlenip İmzalanacak )

 

B. Yurt Dışına Gidip Geldikten Sonra Hazırlanması Gereken Evraklar:

 

 1. Katılım Sertifikası/Teyit Belgesi (İmzalı ve Mühürlü olacak şekilde ve kaç gün ders alındığı belirtilmiş olmalı)
 2. Pasaport Kimlik Sayfası ve Giriş/Çıkış Mühürlerinin yer aldığı sayfanın fotokopisi
 3. Hibenin ödendiğine dair belge (dekont veya eşdeğeri).
 4. Seyahat edilen tarihleri gösteren belgeler (uçuş kartları, pasaport giriş-çıkışları gibi) 
 5. Personel nihai raporu: Hareketlilik Aracı kullanılarak ders verme hareketliliğinden faydalanan personelin çevirim içi AB anketini (EU Survey) doldurmaları istenir. (onlain yapılır personele gelen mail üzerinden)

 

Not:

 • Hibe ödemenizin ilk bölümü olan %70’lik dilimin Yurt dışına gidiş öncesinde hesabınıza aktarılması için lütfen Erasmus faaliyetinizin başlangıcından en az 30 gün evvel evrak tesliminizi eksiksiz olarak yapınız. Geriye kalan %30’luk dilim ise eğitim döneminin başarıyla gerçekleşmesi sonrasında yapılacaktır. Ödeme ders aldığınız günler hesaplanarak yapılacaktır.
 • Bu sene toplam hibe miktarı az geldiği için başvurusu kabul edilen her personel sadece 7 gün gidebilir.Bu 7 günün 2 günü gidiş-geliş ve 5 günü iş günü şekilde ayarlanacak,en az 8 saat eğitim alma faliyeti olacak ve hibe 5 gün için hibe ödenecek+seyahat gideri mesafe hesaplıyıcıya göre belirlenecek.(2017-2018 Erasmus+ el kitabı ve mesafe hesaplayıcı aşağıdaki linklerde belirtilmiştir.)

Erasmus Uygulama El Kitabı

http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/tools/distance_en.htm