Öğrenci Destek Hizmetleri

 

 

Üniversitemize hoşgeldiniz!

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Bilgi İşlem Daire Başkanlığımız, kendisine bağlı 4 Şube Müdürlüğü ve 22 personeli ile Kütüphane ve Bilgi Merkezi zemin katında üniversitemiz öğrenci ve çalışanlarına hizmet vermektedir. Daire Başkanlığımız ve Rektörlük birimlerimiz tarafından Üniversitemiz öğrencilerine sunulan hizmetler aşağıda belirtilmektedir. Sözkonusu hizmetler kapsamında yaşanan sorunlarla ilgili belirtilen birimlerle irtibata geçebilirsiniz.

 

 • Öğrenci E-posta Sistemi:
  İsteyen tüm öğrencilerimizin kullanabileceği e-posta sistemidir. Detaylı bilgi, E-posta ayarları (öğrenci) sayfasında yazılmıştır.

 

 • Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS):
  Üniversitemize etkili ve verimli bir öğrenci bilgi yönetim sistemi sunmak amacıyla Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından geliştirilen platformdur. OBS ile bağlantılı çalışan diğer sistemler kısaca aşağıda verilmektedir:
 • Enstitü Otomasyonu:
  OBS içerisinde modül olarak bulunan bu otomasyon sayesinde enstitü öğrencilerinin yüksek lisans veya doktora programlarına başvuru aşamasından mezuniyete kadar tüm süreçler takip edilebilmekte ve gerekli işlemler yapılabilmektedir.
 • YÖKSİS Entegrasyon Sistemi:
  OBS, YÖKSİS ile entegre bir şekilde çalışmaktadır. Bu entegrasyon sayesinde öğrenci verileri günlük olarak YÖKSİS’e gönderilmekte ve bu verileri kullanan diğer devlet kurumlarının işlemleri hızlandırılmaktadır. Sözkonusu veri aktarımı sayesinde öğrenciler, e-devlet üzerinden öğrenci belgesi alabilmekte ve ÖSYM sınavlarına doğrudan YÖKSİS’ten alınan bu verilerle katılabilmektedirler.
 • Öğrenci İşleri Otomasyonu:
  Öğrenci İşleri Otomasyonu, akademik personelin öğrenci durumunu takip etme, not durum-not döküm vb. gibi akademik formları görüntüleme, not ve yoklama veri girişi işlemlerini gerçekleştirmek üzere kullanılan bir sistemdir.
 • E-devlet Entegrasyonlu Ön Kayıt Sistemi:
  OBS, e-devletle entegre bir şekilde çalışmaktadır. Bu sistem sayesinde, yeni kayıt olacak öğrenciler, üniversitemize gelmeden önce ön kayıt işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilmektedirler.
 • Banka Entegrasyonlu Harç Ödeme Sistemi:
  OBS sistemi, üniversitemizin anlaşmalı olduğu banka ile entegre çalışmaktadır. Bu entegrasyon sayesinde harç ödeyecek ya da yaz okulundan ders alacak öğrenciler yatırılması gereken tutarı, banka ya da internet bankacılığı aracılığıyla görebilmekte ve ödeme işlemlerini yapabilmektedirler.
 • Bologna Bilgi Sistemi:
  Bologna Bilgi Sistemi, üniversitemizde açılan dersler, müfredatlar, ders içerikleri, ders kazanımları, ders hedefleri gibi birimin akademik sunumunu yapan sistemdir. Bu sistem aracılığıyla, öğrenciler ders planlarını, ders içeriklerini, program çıktılarını ve ders hakkında girilmiş diğer bilgileri görebilmektedir. Bologna Bilgi Sistemine, http://bologna.bilecik.edu.tr web sayfasından ulaşılmaktadır.

         İlgili Birim: Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

                                                                      Şekil 1: OBS giriş sayfası ekran görüntüsü.

 

 •  Akıllı Kart Sistemi (AKS):
  Üniversite yemekhanelerinden yararlanmak isteyen öğrencilerin, kurum içerisinde kullanılan akıllı öğrenci kartlarına para yüklemeleri gerekmektedir. Akıllı Kart Sistemi, para yükleme işlemi için kullanılan servis hizmetidir. Öğrenciler, unka.bilecik.edu.tr web adresinden para yükleme butonuna tıkladıktan sonra gelen sayfaya T.C. Kimlik Numaralarını girerek oturum açmaktadırlar (Şekil 2). Giriş yapıldıktan sonra yüklenecek para meblağı ve kredi kart bilgileri girilerek para yükleme işlemi tamamlanır. Para yükleme işlemini, yemekhane ya da bina girişlerinde bulunan kiosk makinelerinden de yapabilirsiniz.
  İlgili Birim: Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı

                                                                   Şekil 2: AKS giriş sayfası ekran görüntüsü.

 

 • Kütüphane Kitap-Eser Tarama Sistemi (Katalog):
  Öğrencilerin kütüphanede bulunan kitap-eserlerin yerinin bulunması ve ödünç durum bilgisinin sunulduğu servis hizmetidir. Katalog tarama sistemi, katalog.bilecik.edu.tr web adresinden T.C. Kimlik Numarasıyla oturum açılarak kullanabilmektedir (Şekil 3).
  İlgili Birim: Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

                                                                                Şekil 3: Katalog web sayfası ekran görüntüsü.

 

 •  Kablosuz İnternet Hizmeti:
  Kablosuz internet hizmetinden yararlanabilmek için öncelikle e-posta hesabınızın açılmasını takiben portal.bilecik.edu.tr adresinden kullanıcı adı ve parola bilgileri ile giriş yapmanız ve açılan sayfada göreceğiniz “Yeni Kullanıcı Bilgilerimi Oluştur” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) kullanıcı adı ve şifrenizle kablosuz internet ağımız “eduroam”a doğrudan bağlanabilmektesiniz.

Portal web sayfasında “Kullanıcı Bilgilerini Oluşturma” ile ilgili dokümana https://portal.bilecik.edu.tr/Yardim/Kullanici_Bilgilerini_Olusturma.pdf web linkinden ulaşabilirsiniz (Şekil 4).

                                                   Şekil 4: “Yeni Kullanıcı Bilgilerimi Oluştur” ekran görüntüsü.

Kablosuz ağa bağlantı hakkında bilgileri eduroam.bilecik.edu.tr web sayfasından detaylı şekilde bulabilirsiniz (Şekil 5).

                                                   Şekil 5: Kablosuz ağ (eduroam) destek web sayfası ekran görüntüsü.

Windows işletim sistemine sahip cihazların eduroam ağına bağlanabilmesi için “Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Güvenlik Sertifikası”nı indirip yüklemeleri gerekmektedir. Sertifikanın indirilme adımları http://sertifika.bilecik.edu.tr/ web adresinde detaylı biçimde bulunmaktadır (Şekil 6).
İlgili Birim: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

 

                                Şekil 6: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Güvenlik Sertifikası web sayfası ekran görüntüsü.

 

 • Vekil Sunucu Hizmeti:
  Üniversitemiz Kütüphanesinin üye olduğu veritabanlarına ve elektronik kaynaklara uzaktan erişim sağlayabilmek için gerekli adımlar vekil.bilecik.edu.tr adresinde yer almaktadır (Şekil 7). Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) kullanıcı adı ve şifrenizle kütüphane veritabanlarına vekil sunucu olarak erişebilmektesiniz.
  İlgili Birim: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

                                                                       Şekil 7: Vekil sunucu web sayfası ekran görüntüsü.

 

Üniversitemizde geçireceğiniz eğitim-öğretim zaman diliminin sizler için keyifli ve başarı dolu olmasını temenni ederiz.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı