Yöneticilere EBYS bilgilendirmesi

19.11.2014 Çarşamba günü 13:00’te üniversitenin tüm yöneticilerinin davetli olduğu EBYS bilgilendirmesi etkinliği düzenlendi. 2 saat süren etkinlikte, EBYS hakkında genel bilgiler ve programın kullanımı hakkında bilgiler verildi.

Etkinlikte ilk olarak, Bilgi İşlem Daire Başkanı Murat FİDAN, EBYS hakkında genel bilgilendirme sunumu yaptı. Öncelikle BİDB’nin kısa bir tanıtımını yapan FİDAN, yeni hizmet binasında verimli bir çalışma ortamında olmaktan dolayı öncelikle üniversite yönetimine, sonra da Yapı İşleri ve İdari Mali İşler dairelerine teşekkür etti. Sunu sırasında, EBYS eğitici eğitimi alan EBYS birim sorumluları tarafından, kendi birimlerinde eğitimlerin devam ettiği belirtildi. Ayrıca EBYS konusunda en önemli konulardan birisinin “güvenlik” olduğu; bu konuda BİDB’nin imkanlar dahilinde tedbirler aldığını ancak kişilerin de kendi hesapları ve yetkileri konusunda tedbirli davranmalarının önemli olduğunu vurgulandı.

İkinci sunu, EBYS’nin üretici firmasından gelen Hamdi AKÇA tarafından sunuldu. Özellikle yasal mevzuattan kaynaklanan kısıtlardan bahseden AKÇA, platformun tamemen mevzuata ve standartlara uygun olarak tasarlandığını vurguladı. Sistemin kullanışlılığı konusunda oldukça fazla soru-cevap alan AKÇA’nın platform üzerinden uygulamalı bilgilendirmesi ilgi çekti. AKÇA’nın önemini vurguladığı bir başka konu ise test sürecinin devam ettiği ve herkesin platforma alışmak için sistemi kullanması gerektiği şeklindeydi.

Kapanış konuşması için davet edilen Rektör Prof. Dr. Azmi ÖZCAN; konunun önemine dikkat çekerek, bilinçli bir EBYS geçiş süreci yaşanması gerektğini belirtti. Başka yerlerde yapılan kötü işlerin bize örnek olmaması gerektiğini belirten ÖZCAN, “İnananlar tanrıya, inanmayanlar da topluma ve tarihe hesap verecektir. Biz işimizi düzgün yapmak için gayret edeceğiz.” şeklinde konuşmasını sürdürdü. EBYS geçişi için herkesin test sürecinde sistemi aktif kullanması gerektiğini vurgulayan ÖZCAN; 15 Aralık 2014’ten itibaren sistemin gerçek evraklar ile kullanılması, iki haftalık alışma sürecinden sonra yeni yılda tüm yazışmalarda EBYS kullanılması şeklindeki yol haritasını dinleyicilere belirtti. Konuşma sırasında söz alan Doç. Dr. Metin KESLER; müdürlük görevini sürdürdüğü MYO’da bir haftadır sistemi kullandıklarını, ilk başlarda tereddütleri olmasına rağmen kolay alıştıklarını, bu nedenle testler sırasında herkesin sistemi aktif kullanmaya çalışması gerektiğinin önemini vurguladı.