Taşınabilir Bilgisayarlar

Taşınabilir bilgisayarlar, cihazların gittikçe modernleşmesi ve performansının artması sayesinde artık masaüstü bilgisayarlara rakip olmaktadır. Diğer taraftan, mekandan bağımsız çalışma ve bulunulan her yerde tüm çalışmalara ulaşabilme olanağı sayesinde oldukça popüler hale gelmiştir.

Üniversitede, taşınabilir bilgisayar kullanma konusunda yapılan teknik ve idari çalışmalarda fiyat/performans açısından sorun olmadığına, iyi bir planlama ile uzun sürede kârlılık dahi sağlanabileceğine karar verilmiştir. Bu nedenle öğretim üyelerine taşınabilir bilgisayar tahsis edilmesi uygun görülmüştür.

8 Nisan 2013 tarihinde Taşınabilir Bilgisayar İhtiyaç Analizi Komisyonu tarafından yapılan toplantı sonucunda, iki tip taşınabilir bilgisayar satın alımı yapılmasına karar verilmiştir. İki tip bilgisayardan birisinde (Ultrabook) hafiflik ve uzun pil süresi öne çıkarken, diğer modelde (Notebook) ise büyük ekran ve grafik performansı öne çıkmaktadır. Komisyon tarafından kararlaştırılan kriterlere göre BİDB tarafından hazırlanan şartname ile ihale yapılmış ve dağıtımına devam edilmekte olan bilgisayarlar satın alınmıştır.

Taşınabilir bilgisayarlar ile ilgili bilgiye http://bilgiislem.bilecik.edu.tr/mobilpc2013 linkinden ulaşabilirsiniz.