Bilecik İli Arkeolojik Yüzey Araştırmaları

Bilecik Yüzey Araştırmaları kapsamında, 2013 yılından itibaren Bilecik il sınırları içinde arkeolojik yüzey araştırmaları ile kültürel mirası belgeleme çalışmaları yürütülmektedir. Yüzey araştırmaları üniversitemiz, bölümümüz ve diğer üniversitelerden bilim adamlarının ve bölümümüz öğrencilerinin katılımı ile interdisipliner bir ekibe sahiptir.

 
Yüzey araştırmaları kapsamında 2013 yılında bölümümüz öğretim elemanları ve öğrencilerinde oluşan ekiple Bilecik Merkez, Yeniköy, Küre ve Tuzaklı köylerinin bulunduğu bölgeden başlayarak, kuzeyde Osmaneli civarına kadar olan Karasu ve Sakarya vadileri ve yamaçlarının bazı kesimleri araştırılmıştır.

 
2014 yılında ise çalışmalar esas itibariyle Pazaryeri ve çevresinde gerçekleştirilmiştir. Bununla beraber araştırma bölgesi güzergahı üzerinde yer alan Bekdemir köyü ile Bilecik merkezin kuzeybatısında yer alan Necmiye, Cumalı ve İlyasbey köyleri ve çevresi de kısmen taranmıştır. Önümüzdeki yıllarda da yüzey araştırmaları Bilecik’in diğer bölgelerinde sürdürülmeye devam edecektir.